Przelew weryfikacyjny a bezpieczeństwo konsumentów 2024
ofin.plBezpieczeństwoPrzelew weryfikacyjny - co to jest?

Przelew weryfikacyjny - co to jest?

Przelew weryfikacyjny jest stosowany przede wszystkim w sektorze finansowym, by upewnić się, że osoba starająca się o kredyt lub pożyczkę online faktycznie jest osobą, którą się podaje. Firmy pożyczkowe i banki używają tej metody, by zminimalizować ryzyko wyłudzeń i zapewnić, że tożsamość klienta jest zgodna z danymi podanymi w formularzu kredytowym. Proces polega na dokonaniu niewielkiego przelewu (często jednego grosza) z konta wnioskującego, by potwierdzić jego tożsamość. Jednak choć przelew weryfikacyjny zwiększa bezpieczeństwo, nie jest doskonałą metodą i nadal istnieją możliwości wyłudzeń. W odpowiedzi na te wyzwania, instytucje finansowe wprowadzają nowe, bardziej nowoczesne metody weryfikacji, takie jak automatyczne programy bankowe czy weryfikacja przez zdjęcie lub wideorozmowę.

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie głównie w sektorze finansowym. FIrmy pożyczkowe i banki muszą mieć pewność, że jeżeli udzielają komuś zdalnie finansowania, to jest to ta sama osoba, której dane widnieją w formularzu kredytowym. W przeciwnym wypadku wyłudzenie chwilówki przez internet byłoby bardzo łatwe. Wystarczyłyby same dane z dowodu osobistego. Wyłudzenia to obciążenie dla pożyczkodawców, którzy nie mogą później odzyskać pożyczonych pieniędzy. W końcu do przestępstwa doszło z winy ich niewystarczających zabezpieczeń. Właśnie z tego powodu stosowana jest weryfikacja dwuetapowa, która zakłada że skoro ktoś posiada konto w banku na podane dane osobowe, to faktycznie jest osobą, za którą się podaje. Z taką weryfikacją spotkamy się m.in. w:

  • pożyczkach online
  • zakładaniu konta bankowego
  • zaciąganiu kredytu (dla nowych klientów banku)
  • zakładaniu profilu zaufanego w instytucjach rządowych

Przelew na 1 grosz - na czym polega i jak go wykonać?

W danych nadawcy przelewu znajdują się dane, które są wymagane do weryfikacji tożsamości. Możemy to zobaczyć sami w swojej bankowości internetowej lub wyciągu z konta. Przy wpływie pieniędzy na nasze konto obok kwoty widnieje imię, nazwisko, oraz adres nadawcy. Przelew groszowy wykonuje się jak każdy inny przelew. Można go dokonać zarówno przez internet, albo w oddziale. Jako że przelew ma potwierdzić naszą tożsamość, to przelew weryfikacyjny należy przesłać ze swojego konta. Nie może być to rachunek bankowy, którego właścicielem jest na przykład współmałżonek. Wykluczone są systemy szybkich przelewów jak

  • BlueMedia,
  • BLIK
  • czy bezpośrednia wpłata na konto odbiorcy w oddziale,

gdyż wszystkie te metody przekazu pieniędzy nie nadają pieniędzy bezpośrednio z naszego konta bankowego i nie pozwalają na proste sprawdzenie tożsamości. Dozwolone są za to zwykłe szybkie przelewy elixir (sprawdź jakie szybkie przelewy możesz nadać w swoim banku).

Przelew na 1 grosz w kilku prostych krokach. Jak to zrobić?

W większości przypadków strona internetowa pożyczkodawcy sama przekieruje nas na odpowiednią stronę płatności - wystarczy tylko zaakceptować przelew, tak samo jak przy przelewie za zakupy internetowe. Gdyby tak się nie stało, to należy:

  1. zalogować się do bankowości internetowej swojego banku,
  2. wybrać zakładkę przelewy,
  3. polu odbiorca wpisać nazwę podaną przez firmę pożyczkową oraz numer konta wskazany przez pożyczkodawcę,
  4. w polu kwota umieścić określoną przez pożyczkodawcę kwotę,
  5. potwierdzić przelew w zwyczajny sposób.

Firmy pożyczkowe stosują kwoty w wysokości 1 gr lub 1 zł. Jeżeli instytucja pozabankowa oczekuje przelania wyższej kwoty, może to być znak, iż pożyczkobiorca trafił na oszustów. Należy mieć na uwadze, że zdecydowana większość instytucji finansowych zwraca kwotę przelewu od razu po weryfikacji. W pozostałych można uznać taki przelew za rodzaj opłaty weryfikacyjnej.

Alternatywy wobec przelewu weryfikacyjnego

Przelew weryfikacyjny zdaje się być jedynie formą przejściową pomiędzy osobistą weryfikacją w placówce przez pracownika banku, a bardziej nowoczesnymi formami zdalnej weryfikacji. Do dyspozycji przy sprawdzaniu tożsamości, oprócz przelewu mamy na razie jeszcze dwie możliwości:

  • automat bankowy
  • zdjęcie lub wideorozmowa

Automat bankowy to programy takie jak kontomatik czy instantor. Logują się w naszym imieniu na nasze konto bankowe i sprawdzają, do kogo należy konto. Przy okazji mogą też zweryfikować dochody i wydatki wnioskujacego o kredyt, co pozwala na pożyczki bez zaświadczeń. Nie należy obawiać się programów tego typu - bank musi wyrazić zgodę by dana aplikacja mogła podglądać konta jego klientów. Pożyczki, które można dostać bez przelewu weryfikacyjnego są szybsze i wymagają mniejszej liczby dokumentów niż te wciąż opierające się na przelewie groszowym. Drugi sposób to wykonanie zdjęcia bądź nagranie krótkiego filmu w aplikacji banku lub firmy pożyczkowej na smartfonie. W tym wariancie należy również zrobić zdjęcie swojego dowodu osobistego. To prosty i skuteczny sposób. Działa na tej samej zasadzie, co osobiste potwierdzenie tożsamości w placówce, tyle, że nie musimy ruszać się z domu. Pomimo istnienia alternatyw wobec przelewu groszowego, to nie są nam znane sposoby na otrzymanie pożyczki bez konta bankowego przez internet. Pieniądze można za to wypłacić z pominięciem konta za pomocą często używanego w pożyczkach na czeku GIRO.

Czy przelew groszowy całkowicie zapobiega wyłudzeniom?

Nie istnieje system zabezpieczeń doskonały, bo jego uczestnikami są niedoskonali ludzie. Ta zasada sprawdza się w przypadku przelewu groszowego. Taki przelew pozwala jedynie stwierdzić, że konto bankowe z którego go nadano zostało założone na takie a nie inne dane osobowe. Zachodzi więc ryzyko wyłudzenia przez tzw. słupa. Częsty scenariusz przestępstwa wygląda następująco: w serwisie z ofertami pracy pojawia się atrakcyjna propozycja zarobku. Wystarczy we wniosku podać dane z dowodu osobistego, a następnie przesłać drobną opłatę weryfikacyjną. Po dokonaniu wskazanych czynności nowozałożone konto jest już w rękach oszusta i może służyć do zaciągnięcia pożyczki na cudze dane! Z tego powodu banki odchodzą od możliwości założenia konta przez przelew groszowy.

Komentarze

A
Opinia od:
Adam

Czy opinia była przydatna?

0
Przelew weryfikacyjny daje mi ogromne poczucie bezpieczeństwa! Bo ciągle dużo się słyszy o oszustwach, o tym, że ktoś się za kogoś podszył, użył czyichś danych i został okradziony! Przelewy weryfikacyjne mają temu zapobiegać- więc zawsze będę ich ogromnym zwolennikiem!2020-11-09 14:12:48
M
Opinia od:
Mario

Czy opinia była przydatna?

0
Kiedyś ludzi dziwiły przelewy weryfikacyjne- dzisiaj, od kiedy mamy BLIKa, na nikim nie robią wrażenia! Po pierwsze 1gr, to nie pieniądz, dzięki blikowi nie trzeba czekać az przelew zostanie wyslany- co na maxa skraca okres oczekiwania na pozyczke!!! A weryfikacja jest kwestia bezpieczenstwa. Powininnismy to zrozumiec, ze nawet jesli ktos ukradnie nasz dowod to i tak nie wezmie na niego pozyczki bo najzwyczajniej w swiecie nie przejdzie procesu weryfikacji!2020-11-02 14:43:12
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5