Wcześniejsza spłata pożyczki pozabankowej 2023
ofin.plPożyczkiWcześniejsza spłata pożyczki może się opłacać

Wcześniejsza spłata pożyczki może się opłacać

Wcześniejsza spłata pożyczki online jest możliwa i prawnie zagwarantowana przez ustawę o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Decydując się na taką opcję, możemy zaoszczędzić, ponieważ instytucje pożyczkowe są zobowiązane do zwrotu części kosztów, takich jak prowizje i oprocentowanie za niewykorzystany okres. Wcześniejsza spłata nie wpływa na zdolność kredytową w BIK. Proces wcześniejszej spłaty polega na przelaniu na konto pożyczkodawcy ustalonej wcześniej kwoty, choć zalecany jest kontakt z konsultantem, aby uniknąć niedomówień. Należy pamiętać, że banki księgują wpłaty tylko w dni robocze, więc jeśli zależy nam na szybkim dotarciu pieniędzy do pożyczkodawcy, powinniśmy sprawdzić, w jakim banku ma on konto. Wcześniejsza spłata nie zawsze jest korzystna. Niektóre instytucje finansowe pobierają prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu lub pożyczki, a zgodnie z prawem, prowizja ta nie może przekroczyć 1% (lub 0,5% jeśli okres do terminu spłaty nie przekracza roku). Wcześniejsza spłata nie ma sensu, jeśli wzięliśmy tzw. pożyczkę za darmo.

Na wcześniejszej spłacie pożyczki możemy oszczędzić

Tak, dokonując wcześniejszej spłaty pożyczki, możesz potencjalnie zaoszczędzić pieniądze na kosztach odsetek. Nie każdy jest świadom faktu, że decydując się na szybką pożyczkę online, mamy możliwość jej wcześniejszej spłaty. Jest to prawnie zagwarantowane przez ustawę o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku1. Jeżeli zatem firma pożyczkowa nie oferuje nam takiego rozwiązania, działa niezgodnie z prawem. Wybierając opcję przedterminowej spłaty pożyczki, niejednokrotnie będziemy mogli na tym zaoszczędzić. Instytucje pożyczkowe, wzorem banków, muszą zwrócić nam część kosztów, związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Otrzymamy zatem zwrot prowizji oraz kwoty oprocentowania za okres, który nie został wykorzystany. Przykładowo, jeżeli oddamy pieniądze tydzień przed terminem, odzyskamy opłaty, które normalnie musielibyśmy ponosić przez kolejnych 7 dni. Warto pamiętać, że wszystkie firmy pożyczkowe zwracają wyżej wymienione koszty, ponieważ jest to ich ustawowy obowiązek. Jeżeli tego nie robią, ponownie działają niezgodnie z prawem. Ponadto, niektórzy wychodzą z założenia, że wcześniejsza spłata rat poprawi naszą zdolność kredytową w BIK, jednak nie jest to zgodne z prawdą. Nie ma bowiem znaczenia, czy należność oddamy w ustalonym terminie, czy wcześniej. Jeżeli mamy wątpliwości w sprawie pożyczki i nie jesteśmy pewni, czy dana instytucja zwróci nam część kosztów, należy dokładnie przeczytać warunki umowy. Przed zaciągnięciem zobowiązania, warto się również skontaktować z obsługą klienta interesującej nas firmy.

W jaki sposób oddać pożyczkę przed terminem?

Oddanie pożyczki przed terminem zazwyczaj wymaga kilku kroków. Jeżeli jesteśmy pewni, że dana instytucja zwraca koszty prowizji i oprocentowania, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z konsultantem. Mimo, iż zgodnie z ustawą nie musimy tego robić, możemy dzięki temu uniknąć niedomówień i szybciej odzyskać pieniądze. W praktyce jednak, podobnie jak w przypadku terminowej spłaty należności, wystarczy przelać na konto pożyczkodawcy ustaloną wcześniej kwotę. Część instytucji odliczy nam dodatkowe koszty od razu, jak tylko zadeklarujemy chęć wcześniejszej spłaty długu. Oddajemy wtedy kwotę, która jest już pomniejszona o prowizję i oprocentowanie. W innym wypadku, musimy pożyczkodawcy przelać pełną sumę zobowiązania (tak, jakbyśmy oddawali ją w terminie), a należny nam zwrot kosztów dostaniemy dopiero po kilku dniach. Firmy pożyczkowe zwykle podchodzą przychylnie do wcześniejszej spłaty i chętnie zwracają wymienione wyżej koszty. Trzeba jednak pamiętać, że w żadnym wypadku nie zostanie nam oddana opłata przygotowawcza – nawet w sytuacji, w której odstąpimy od umowy pożyczki.

Najlepiej oddawaj pieniądze w dni robocze

Najlepiej oddawaj pieniądze w dni robocze, ponieważ banki księgują wpłaty wyłącznie w dni robocze. Jeżeli zatem przelew wyślemy w piątkowy wieczór lub w sobotę, pożyczkodawca otrzyma należność dopiero w poniedziałek. Instytucje finansowe biorą pod uwagę wyłącznie dzień zaksięgowania, a nie wysłania wpłaty. Jeżeli zależy nam, żeby pieniądze dotarły do pożyczkodawcy szybciej, powinniśmy się zorientować, w jakim banku ma on konto. Jeżeli okaże się, że jest to ten sam bank, co nasz, jest szansa, że należność dotrze do firmy pożyczkowej jeszcze tego samego dnia.

Przedterminowa spłata długu nie zawsze się opłaca

Przedterminowa spłata długu nie zawsze jest opłacalna i może zależeć od konkretnej sytuacji finansowej oraz umowy pożyczki. Część instytucji finansowych pobiera bowiem prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu lub pożyczki. Zgodnie z art. 50, pkt. 2, prowizja ta nie może przekroczyć 1%, jeżeli okres między datą spłaty kredytu a terminem spłaty kredytu przekracza jeden rok2. Jeśli wspomniany okres nie przekracza roku, maksymalna prowizja wyniesie 0,5%. Kwota prowizji nie może również przekroczyć wysokości odsetek, które zostaną nam zwrócone w wyniku przedterminowej spłaty. Jeżeli zatem pożyczkodawca naliczy nam maksymalny procent, w najlepszym wypadku wyjdziemy na zero albo zyskamy bardzo niewiele. Zobowiązania nie ma też sensu spłacać przed terminem, jeśli wzięliśmy tzw. pożyczkę za darmo. Instytucje finansowe zwykle oferują taką możliwość, jeśli jest to nasze pierwsze zobowiązanie w danej firmie. W takim przypadku, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, związanych z wzięciem zobowiązania. Musimy jedynie oddać pieniądze w terminie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5