Jak wybrać najlepsze konto studenckie?
ofin.plKonta osobisteJak wybrać najlepsze konto studenckie?

Jak wybrać najlepsze konto studenckie?

Banki konstruują coraz to bardziej korzystne oferty. Dotyczy to wszystkich produktów, w tym kont dla studenta. Coraz bardziej przypominają one podstawowy rachunek bankowy, choć posiadają niższe koszty i liczne benefity. Dowiedz się, czym charakteryzują się konta dla młodych, jak wygląda koszt prowadzenia takiego konta, oraz jakie możliwości daje posiadanie takiego rachunku bankowego. Nie czekaj, tylko sprawdź na co zwracać uwagę, aby znaleźć najlepsze konto dla studenta.

Konto dla studenta w pigułce - najważniejsze informacje

Konto dla studenta, lub znacznie częściej spotykane konto dla młodych, to jeden z podstawowych produktów w większości banków. Młodzi ludzie, do których skierowana jest zwykle oferta konta dla młodych, czy kont studenckich, coraz chętniej sięgają po taki rachunek. Konta studenckie mają często korzystniejsze warunki, które przemawiają do młodych. Darmowe prowadzenie konta, darmowe wydanie i obsługa karty, pierwszy rachunek oszczędnościowy. Wiele ofert jednak nie odstaje od podstawowego rachunku w danym banku, a różni się od niego jedynie nazwą. Dlatego warto się zastanowić, czy w ogóle zakładanie konta dla młodych, czy konta dla studenta jest w opłacalne, czy od razu lepiej założyć podstawowy rachunek bankowy.

Czym jest konto dla studenta?

Konto dla studenta, czy częściej spotykane konto dla młodych to wariant podstawowego rachunku bankowego. Konta te często posiadają niższe koszty niż rachunek standardowy, a prócz tego niespecjalnie się różnią. Gwarantują dostęp do przelewów, pozwalają na wyrobienie karty do konta, niekiedy otwierane są od razu z rachunkiem oszczędnościowym, można je obsługiwać z bankowości internetowej lub mobilnej, dają dostęp do innych produktów w danym banku. Możliwości konta dla młodych, czy konta dla studenta są więc praktycznie takie same jak rachunku podstawowego. Jedyną różnicą, jaka może, ale nie musi się pojawiać, są zwykle koszty.

Warto pamiętać, że konto dla studenta to rachunek, którego warunki będą obowiązywać przeważnie do 26 roku życia posiadacza. Tak są głównie reklamowane, jako konto dla ludzi młodych w wieku 18 - 26 lat. Co istotne, aby otworzyć taki rachunek niepotrzebny jest status studenta. W momencie, kiedy posiadacz osiągnie wskazany wiek, konto zwykle zostaje przekształcone na podstawowy rachunek w danym banku. Wymaga to podpisania kolejnej umowy, albowiem na pewno zmieni się część kosztów i warunków korzystania. Jednym z celów kont dla studenta, czy kont dla młodych jest zaznajomienie z bankowością. Studenci otwierają konto żeby móc otrzymać wpływy z wynagrodzenia, czy stypendiów, otrzymywać kolejne transze kredytu studenckiego, czy środki od rodziców, od których studenci często na tym etapie życia już się wyprowadzają.

Funkcje konta studenckiego

Choć prawie każdy bank posiada w swojej ofercie konto dla młodych, czy też konto dla studenta, to nie odbiegają one wiele od podstawowego rachunku bankowego. Funkcje konta są praktycznie identyczne. Podstawową różnicą zwykle są koszty obsługi rachunku. Funkcje, jakie zapewnia większośc kont dla studenta to:

  • Gromadzenie środków na swoim rachunku oraz rachunku oszczędnościowym,
  • Wykonywanie przelewów między swoimi rachunkami i na rachunki zewnętrzne,
  • Wyrobienie karty do konta, która pozwala na płatności i wypłaty z bankomatów,
  • Dostęp do bankowości internetowej oraz mobilnej poprzez wygodne aplikacje,
  • Korzystanie z innych produktów banku w aplikacji i przez internet,
  • Podpięcie karty pod elektroniczne portfele jak GooglePay, czy Apple Pay,
  • korzystanie z darmowych płatności BLIK.

Ile kosztuje konto studenckie?

Koszt konta studenckiego to jego niewątpliwy atut. To właśnie jest siła oferty dla młodych - niskie lub brak kosztów. Wiele ofert przypomina te, które dotyczą normalnych rachunków podstawowych, jednak usunięto z nich przykładowo wymogi, które trzeba spełnić, aby nie płacić za kartę. Aktualnie większośc kont podstawowych nie posiada opłaty za otwarcie i prowadzenie i tak również wygląda oferta kont dla młodych. Jednak młodzi nie muszą również spełniać takich wymagań jak choćby pięć płatności karta w okresie rozliczeniowym, aby nie płacić za prowadzenie karty. Studenci w ramach swojego konta będą mieli prowadzenie karty za darmo, albo za ewentualnie jedną transakcję w miesiącu. Również mogą inaczej wyglądać opłaty prowizyjne za przelewy. Większośc banków oferuje darmowe wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą dla posiadaczy kont dla młodych, podczas gdy dorośli posiadacze normalnych, standardowych rachunków niejednokrotnie będą ponosić dodatkowe koszty z tym związane. Najogólniej mówiąc, konto dla studenta, konto dla młodych jest prawie darmowe, albo całkowicie darmowe, pomijając drobne koszty, jak niektóre przelewy.

Jakie cechy powinno mieć idealne konto dla studenta?

Trudno jest określić, jak powinno wyglądać idealne konto dla studenta. Banki prześcigają się w ofertach i ich atrakcyjności, sprawiając, że wszystkie konta dla młodych są ciekawym produktem do rozpoczęcia przygód z bankowością. Trudno jest również opisać idealne konto dla studenta, ponieważ oczekiwań tak wiele, jak wielu klientów. Na pewno istotne jest, aby konto było darmowe, lub pozbawione jak największej ilości kosztów. Studenci rzadko kiedy uzyskują regularne, wysokie wpływy, więc każda opłata związana z korzystaniem z rachunku będzie ciosem dla i tak skromnego studenckiego budżetu. Niewątpliwym plusem natomiast jest dostęp do bankowości mobilnej i możliwość korzystania z bankowości mobilnej. Dziś większośc młodych ludzi bez najmniejszego trudu radzi sobie z technologią i chętnie z niej korzysta, więc posiadanie bankowości w telefonie jest niewątpliwym plusem.

Jak założyć konto studenckie?

Założenie konta studenckiego nie różni się kompletnie od założenia standardowego rachunku bankowego. Można udać się do placówki banku, co jednak nie jest konieczne w wielu przypadkach. Coraz więcej banków pozwala na otwarcie konta z poziomu strony banku, czy w aplikacji mobilnej. Proces jest prosty. W przypadku wizyty w banku przez całość przeprowadzi nas pracownik banku. W przypadku otwierania konta z aplikacji mobilnej, czy przez stronę internetową, wszystko będzie dokładnie opisane, jak postępować krok po kroku. Otwarcie rachunku w placówce banku pozwoli jeszcze tego samego dnia korzystać z konta, po podpisaniu umowy. Jeśli otwieramy rachunek zdalnie, konieczne jest poczekać parę dnia na kuriera z umową.

W jakim banku najlepiej założyć konto studenckie?

Oferty kont dla studenta w różnych bankach są do siebie mocno zbliżone. Większośc z nich oferuje niskie lub brak kosztów, dostęp do aplikacji mobilnej, czy darmowe wypłaty z bankomatów. Znalezienie najlepszego konta wiązać się będzie zatem z koniecznością podjęcia minimalnego wysiłku i przejrzenia ofert samodzielnie. Choć podstawowe warunki otwarcia i prowadzenia konta dla młodych są w większości banków zbliżone, różnią się pod wieloma względami.

Różne banki oferują różne benefity do rachunków studenckich. Dlatego istotne jest samodzielne przejrzenie ofert, aby wybrać takie konto, którego oferta będzie najlepiej wpisywać się w nasze oczekiwania. W jednym banku otrzymamy pakiet rabatów, w innym konto oszczędnościowe na korzystnych warunkach, w kolejnym zwrot części wydatków. Sugerowanie, które konto jest najlepsze, to kiepski pomysł, ponieważ każdy ma inne oczekiwania, inne pomysły, jak jego konto powinno wyglądać i jakie korzyści mogą płynąć z jego użytkowania. Oferta jest bogata, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5