Czym jest i jak działa BIK?
ofin.plRejestry dłużnikówBIK - najważniejsze informacje o bazie

BIK - najważniejsze informacje o bazie

BIK to jedna w wielu baz informacji kredytowych w Polsce, a jednocześnie największa i najchętniej wykorzystywana przez banki. Jeśli wnioskujemy o kredyt bankowy możemy być pewni, że zostaniemy zweryfikowani w BIKu pod kątem posiadanych zobowiązań oraz potencjalnych długów. Warto zadbać o to, aby nasze dane w BIK były zawsze aktualne, oraz by nie widniały pośród nich długi, czy poślizg w spłacie.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to największa baza dłużników w Polsce, która zbiera dane kredytowe i gospodarcze, będąc ich głównym źródłem. Jednym z priorytetów BIK jest dbanie o bezpieczeństwo instytucji finansowych oraz dłużników. W bazie BIK instytucje udzielające kredytów i pożyczek, a nawet usług abonamentowych, mogą sprawdzić status osób, czy innych instytucji, które składają wniosek. Chcą uzyskać pożyczkę, kredyt, czy podpisać umowę abonamentową zostaniemy zweryfikowani w BIK pod kątem naszej rzetelności w spłacaniu zobowiązań. W BIK można sprawdzić również ilość posiadanych zobowiązań oraz ich etap spłaty. Można również sprawdzić, czy klient spłaca swoje pożyczki, kredyty i abonamenty terminowo, czy nie ma kilkudniowego poślizgu. Ilość wysłanych zapytań kredytowych również można sprawdzić, co z kolei w przypadku odrzuconych zapytań pokazuje, czy banki były chętne z nami współpracować.

Jak sprawdzić swój status w BIK?

Aby sprawdzić swój status BIK niezbędna będzie rejestracja w serwisie oraz wygenerowanie raportu. W pierwszej kolejności jednak musimy założyć konto w BIK, ponieważ choć nasze dane mogą się tam pojawiać bez posiadania konta, aby cokolwiek sprawdzić będzie ono niezbędne. Aby rozpocząć rejestrację wystarczy kliknąć “Załóż konto” w prawym górnym rogu strony internetowej BIK. Następnym krokiem jest wybór, czy chcemy pobrać raport, czy włączyć ochronę naszych danych. Oczywiście istnieje również wariant wyboru obu opcji. Jednak aby sprawdzić swój raport, wybieramy opcję “Chcę się sprawdzić”.

Kolejny etap to uzupełnienie prostego wniosku. Wprowadzić tam będziemy musieli swoje dane osobowe oraz dane z dowodu osobistego. Niezbędny jest adres email oraz numer telefonu komórkowego. Na późniejszym etapie niezbędny będzie również rachunek bankowy, ale o tym za moment. Po wprowadzeniu danych osobowych, danych dokumentu tożsamości oraz po prostu adresu zamieszkania pozostaje zaakceptować stosowne zgody i przejść do weryfikacji.

To właśnie w tym miejscu potrzebny będzie numer rachunku bankowego, ponieważ musimy wykonać przelew weryfikacyjny, aby BIK miał pewność, że udzieli dostępu do raportu odpowiedniej osobie. Przelew weryfikacyjny wykonamy na kwotę 1 złotówki. Po udanej weryfikacji dostaniemy od BIK informację, że możemy wygenerować swój raport. W tym celu musimy wybrać raport o sobie, a następnie wykonać kolejny przelew, którym płacimy raport. Do wyboru jest pojedynczy raport lub roczna subskrypcja, która pozwala na wygenerowanie aż 6 raportów w ciągu roku.

Ile kosztuje raport w BIK?

Oferta BIK jest dość przejrzysta. Wygenerować możemy pojedynczy raport, z który zapłacimy w danym momencie, lub wykupić roczną subskrypcję roczną, w której ramach możemy wygenerować aż 6 raportów na swój temat. Pojedynczy raport BIK to każdorazowo koszt 49 złotych. Roczna subskrypcja, która pozwala na wygenerowanie 6 raportów oferuje również Alerty BIK oraz wgląd w swój wskaźnik BIK w dowolnej chwili, a kosztuje 129 złotych płatne w momencie zakupu usługi.

Jak sprawdzić dłużników w BIK?

Jeśli nie posiadamy jeszcze konta w serwisie BIK w pierwszej kolejności musimy przebrnąć przez proces rejestracji. Jest on opisany pokrótce nieco wyżej. Jeśli już posiadamy zweryfikowane konto, pozostaje jedynie wybrać odpowiednią opcję na stronie BIK. Wystarczy kliknąć “Klienci indywidualni” na stronie, zjechać nieco niżej, a tam wybrać “Raport o kontrahencie”. Pobrać raport o kontrahencie można pojedynczo, nie ma żadnych pakietów. Co za tym idzie, taki raport to koszt 35 złotych. Raport jest wyjątkowo prosty do odczytania - jedna strona informacji o kontrahencie i jego sytuacji zadłużeniowej. Jeśli posiada dług, lub nie płaci swoich zobowiązań regularnie, od razu się o tym dowiemy, tak samo jak w przypadku, gdy wszystko jest w porządku.

Jak podać dłużnika do BIK?

Aby podać dłużnika do BIKu konieczna będzie wizyta na serwisie partnerskim, na stronie BIG InfoMonitor. Tam trzeba odnaleźć formularz wezwania do zapłaty. Dopiero po wysłaniu tego dokumentu do dłużnika i braku jego reakcji w postaci uregulowania zadłużenia, możemy jego dane podać do BIK. Bazując na informacji o długu, dłużniku i zignorowanym wezwaniu do zapłaty możemy dane zarejestrować w BIKu, jako dane nierzetelnego płatnika.

Jak usunąć wpis z BIK?

W tej kwestii sprawa wygląda dość klarownie. Aby negatywne wpisy zniknęły z bazy BIK musimy uregulować swoje zobowiązania. Oczywiście mowa o wpisach o długu. Istnieje wiele różnych “negatywnych” ocen w BIK, jak choćby duża ilość zapytań kredytowych z odmowną decyzją, czy poślizg w płatności, nawet jednodniowy. Wszystkie tego typu rzeczy zostaną odnotowane i nie mamy wpływu na to, kiedy przestaną być widoczne. To BIK decyduje o usunięciu nie stosownych adnotacji w przypadku poprawy naszych praktyk płatniczych. Sam wpis o długu jednak zniknie dopiero gdy zniknie nasz dług. Wtedy to wierzyciel ma obowiązek, by w ciągu 14 dni od terminu odzyskania długu usunąć krzywdzące informacje z bazy BIK.

BIK - podsumowanie

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to największa i najchętniej wykorzystywana baza informacji kredytowej i gospodarczej, działająca na terenie naszego kraju. Praktycznie wszystkie banki i znaczna część instytucji pożyczkowych współpracuje z BIK w celu weryfikowania swoich potencjalnych klientów. Nie tylko bank może sprawdzić swojego klienta, ale również my, jako klienci możemy sprawdzić w BIK dowolną instytucję pod kątem rzetelności i wypłacalności. Zwłaszcza, że w BIK widnieją zarówno firmy i instytucje, jak i zwykłe osoby fizyczne. Choć skorzystanie z usług BIK jest płatne, na pewno jest to bardziej opłacalne, niż podjąć ryzykowną współpracę z niewypłacalnym kontrahentem.

Często zadawane pytania

Ile trzeba czekać na raport w BIK?
Raport BIK generowany jest praktycznie natychmiast. Po uiszczeniu opłaty raport jest od razu dostępny do wglądu.
Czy można uzyskać kredyt bez BIK?
Raczej nie trafimy na bank, który nie weryfikuje klienta w BIKu, jednak istnieją instytucje pożyczkowe, pozabankowe, które akurat w BIKu informacji nie weryfikują.
Jakie informacje są zawarte w bazie BIK i skąd pochodzą?
Informacje widoczne w BIKu podawane są przez naszych kontrahentów - banki, w których staramy się o kredyt, czy dostawców usług abonamentowych. Dane widoczne w BIK to nasze dane osobowe oraz wszelkie informacje o naszej sytuacji kredytowej - ilość zobowiązań, terminowość, zadłużenia.
Czy istnieje możliwość usunięcia profilu z bazy BIK?
Możemy usunąć w BIK założone przez nas konto, ale nie mamy możliwości usunąć całkowicie informacji, które już do BIK trafiły. Usuwane są informacje o zadłużeniach, czy poślizgu w spłacie, ale nie same informacje o płatniku.
Ile czasu widoczny jest wpis w BIK?
Dane w BIK widoczne są do 5 lat. Informacje o zadłużeniu powinny natomiast zniknąć do 14 dni po uregulowaniu długu, a dopilnować tego powinien wierzyciel. Jeśli w ciągu 14 dni od daty spłaty zadłużenia informacja dalej będzie widoczna w BIK, może to się wiązać z karą finansową.
Czy BIK umożliwia monitorowanie informacji na temat konkretnych firm?
Tak, znając dane konkretnych firm, możemy śledzić ich poczynania i pilnować ich sytuacji kredytowej.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5