Oszustwa na BLIKa - wszystko co trzeba wiedzieć
ofin.plOszustwaOszustwa na BLIKa - wszystko co trzeba wiedzieć

Oszustwa na BLIKa - wszystko co trzeba wiedzieć

Oszustwa na BLIKa to metody działania oszustów, którzy próbują wyłudzić lub przechwycić kod BLIK i za jego pomocą dokonać innej transakcji. Dwie najczęstsze metody to “na znajomego” - podszywanie się pod znajomych na social media i prośba o pomoc finansową w postaci kodu BLIK, lub metoda przechwycenia - w niewyjaśniony sposób oszuści podstawiają spreparowany formularz płatności w celu uzyskania kodu. Obie metody mają doprowadzić do wejścia w posiadanie kodu i wykorzystanie go do zupełnie innych celów. Jeżeli znajomy prosi o pomoc, zadzwońmy, aby to potwierdzić, a do tego zawsze sprawdzajmy komunikat na ekranie potwierdzenia płatności, aby uniknąć przykrych pomyłek. Nagła, nieoczekiwana prośba znajomego o pożyczkę, to jeszcze nie próba oszustwa, ale rozbieżność w kwocie deklarowanej, a kwocie na potwierdzeniu, to jawna próba oszustwa, na którą należy uważać. W razie bycia ofiarą oszustwa na BLIKa, niezwłocznie należy zawiadomić policję, oraz złożyć reklamacje w swoim banku. Niestety na instytucje finansowe nie bardzo możemy liczyć w przypadku oszustw na BLIKa, ponieważ to klienci zaakceptowali transakcje.

Oszustwa na BLIKa - co to takiego?

Oszustwo na BLIKa to popularna forma oszustwa, która polega na wyłudzeniu lub przechwyceniu kodu BLIK i wykorzystania go do wypłaty w bankomacie lub opłacenia zakupu. Z początku oszuści jedynie korzystali z przejętych profili w social media i za ich pośrednictwem, podszywając się pod znajomych, prosili o kod BLIK, tłumacząc się trudna sytuacją i obiecując szybki zwrot. Aktualnie oszuści nauczyli się również preparować stronę płatności BLIK i podsuwają ją ofiarą, przechwytująca w ten sposób kod i natychmiast go wykorzystując.

Jak działa Oszustwa na BLIKa - techniki stosowane przez oszustów

Oszustwo na BLIKa staje się coraz powszechniejszą formą wyłudzenia środków. Z początku oszuści działali w jeden konkretny sposób, ale asortyment metod z czasem się powiększa. Aktualnie rozróżnia się dwa najpowszechniejsze sposoby kradzieży, stosowane przez złodziei. Pierwsza, która jest jednocześnie starszą metodą, to kradzież kont w mediach społecznościowych i podszywanie się pod znajomych, proszących o kod z racji wyjątkowości sytuacji w jakiej się znaleźli. Druga metoda - młodsza - to podsyłanie spreparowanych formularzy płatności BLIK w celu uzyskania kodu i natychmiastowego wykorzystania go do zupełnie innej transakcji.

Pierwsza metoda jest zdecydowanie starsza i wciąż znacznie powszechniej wykorzystywana przez internetowych oszustów. Wpierw włamują się oni na konta w portalach społecznościowych. Następnie do znajomych, z listy kontaktów przejętego konta, rozsyłają wiadomość z prośbą o pomoc finansową. Oczywiście atak nie jest bezpośredni. Zwykle na podstawie wcześniej zweryfikowanych rozmów, oszust próbuje luźnej dyskusji z ofiarą, aby podnieść swoją wiarygodność. Prośba następuje po chwili i zwykle motywowana jest jakąś trudną, nagle zaistniałą sytuacją - zepsuł się samochód, muszę wykupić leki, potrzebuję gotówki na zakupy, nie mogę zapłacić raty i wiele innych - i brakiem środków. Oszust obiecuje zwykle szybki zwrot gotówki - jutro przeleję, wieczorem zwrócę, oddam jak mi przyjdzie przelew - znów, aby podbić swoją wiarygodność. Jeśli już uda mu się i uzyska kod od zmanipulowanej ofiary, wykorzysta go zapewne do zupełnie innej transakcji, czy do wypłacenia wyższej kwoty. Ofiara, mając pewność, że pożycza pieniądze znajomemu, często nie spojrzy nawet na kwotę i tytuł transakcji, a jedynie pośpiesznie udzieli autoryzacji.

Druga metoda, nowsza, młodsza, jeszcze nie tak powszechna, ale juz dość często spotykana, jest równie groźna. W tym przypadku złodzieje kodów poszli o krok dalej i przestali już prosić o kody. Zaczęli je bezczelnie przechwytywać za pośrednictwem podstawionych formularzy płatności BLIK. Ofiara postanawia wpłacić darowiznę na jakąś faktyczną, realną zbiórkę, aby pomóc komuś w potrzebie. Złodzieje bez skrupułów potrafią do takich zbiórek stworzyć spreparowane formularze płatności BLIK i podsuwać je nieświadomym ofiarom. Osoba, która wpłaca środki przy pomocy kodu, wcale nie musi się dziwić, że potwierdzenie transakcji w aplikacji wyskakuje nieco opóźnione, przecież system może być obciążony. W tym czasie oszust przechwytujący kod, wykorzystuje go do zupełnie innej transakcji. Ofiara przekonana, że wpłaca darowiznę w szczytnym celu, nawet nie weryfikuje komunikatu na potwierdzeniu i akceptuje transakcję. Zamiast 20 złotych dla organizacji charytatywnej, akceptujemy przykładowo wypłatę 500 złotych z bankomatu w drugim końcu Polski.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Oszustwa na BLIKa?

BLIK to metoda płatności, która jest na tyle prosta i wygodna w użyciu, że korzystamy z niej niemal bezrefleksyjnie, a jednak daje ona, sama w sobie, bardzo duże pole kontroli. Co więcej, w przypadku próby podjęcia oszustwa metodą “na znajomego”, mamy tę władzę, że możemy ową potrzebę zweryfikować telefonicznie. To pierwszy i w sumie najważniejszy krok w dbaniu o bezpieczeństwo swoich transakcji - weryfikowanie informacji, każdych. Od zweryfikowania prawdziwości potrzeby i niefortunnego położenia znajomego, pod którego podszywać się może oszust - po prostu dzwoniąc do niego - po zweryfikowanie komunikatu przy autoryzacji transakcji, sprawdzeniu kwoty, tytułu transakcji, nazwy odbiorcy, lokalizacji bankomatu w przypadku wypłaty. To my decydujemy, czy transakcja zakończy się w tym miejscu, czy zostanie sfinalizowana.

Jak rozpoznać próbę Oszustwa na BLIKa?

Sama wiadomość od znajomego, który po kilku niezobowiązujących komunikatach prosi o pożyczkę, nie musi zwiastować próby oszustwa. Jednak mając świadomość, jak działają oszuści, każdą taką prośbę warto również zweryfikować telefonicznie. Nie powinno być trudnością, aby zadzwonić do znajomego i poprosić go o ustne potwierdzenie prośby. Jeżeli faktycznie jest w trudnym położeniu, na pewno zrozumie naszą potrzebę dodatkowego upewnienia się co do prawdziwości intencji. Zwłaszcza, jak choćby pokrótce przywołamy metodę działania oszustów hakujących konta w social media.

W przypadku pierwszej metody działania oszustów, jak i drugiej, zawsze pozostaje jeszcze ekran autoryzacji płatności BLIK. To ostatni moment, żeby upewnić się, że faktycznie pożyczamy komuś 200 złotych na leki, czy wpłacamy darowiznę w wysokości 50 złotych na przykładowo dom dziecka, a nie akceptujemy wypłatę z bankomatu na kwotę 1000 złotych, czy finansujemy czyjś zakup w sklepie odzieżowym na kwotę 750 złotych. To ostatni moment, żeby nie dopuścić do finalizacji transakcji.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Oszustwa na BLIKa?

Jedyne co możemy, jako poszkodowani, zrobić, to zgłosić sprawę na policji, jako wyłudzenie, oraz spróbować reklamować w swoim banku te transakcje. Niestety zarówno wyśledzenie sprawcy przez policję bywa nie tylko trudne, ale wprost niemożliwe, tak samo odzyskanie od banku naszych środków jest praktycznie nieosiągalne, albo wyjątkowo trudne. W ostateczności to my zaakceptowaliśmy transakcje, nieuważnie, pochopnie, odruchowo.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Oszustwem na BLIKa

Instytucje finansowe nie mają nas jak uchronić przed tą formą oszustwa, jeżeli sami też nie potrafimy. To od nas zależy decyzja o podaniu kodu BLIK, czy autoryzowaniu transakcji, nie upewniwszy się, że trafi dokładnie tam, gdzie chcemy. Bank nie ma wpływu na to, co robimy z własnymi środkami. Poza apelami, by uważać na najrozmaitsze formy oszustw, nie bardzo mają inne narzędzia by nam pomóc.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Oszustwa na BLIKa

Oszustwo na BLIKa to dwie najpowszechniejsze metody działania złodziei - metoda “na znajomego”, oraz przechwycenie kodu poprzez sfabrykowany formularz płatności. Obie metody mają wspólny cel - skorzystać z naszej nieuwagi, aby dobrać się do naszych pieniędzy. Próbują wyłudzić kod, podszywając się pod znajomego, lub w niewyjaśniony dotąd sposób, podstawić podrobiony formularz w procesie realizowania transakcji. Od nas zależy, czy transakcja zostanie sfinalizowana - weryfikujmy dokładnie komunikat potwierdzenia BLIK, aby nie popełnić błędu i nie oddać swoich środków w niepowołane ręce. Jeśli padliśmy ofiarą oszustwa, zgłośmy sprawę na policji i próbujmy reklamować nasze transakcje w banku.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Oszustwa na BLIKa?
Oszustom nie zależy na żadnych innych informacjach, niż na uzyskaniu kodu BLIK i przeprowadzeniu transakcji z sukcesem.
W jaki sposób oszuści stosujący Oszustwa na BLIKa mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Starsza metoda zakłada wykorzystanie zhakowanych kont w social mediach. Za ich pomocą oszuści wyszukują swoje ofiary i się z nimi kontaktują.
Kto jest najbardziej narażony na ataki Oszustwa na BLIKa?
Trudno mówić o najbardziej narażonej grupie, ponieważ każdemu z nas na pewno zdarzyło się zatwierdzić transakcję BLIK nie weryfikując komunikatu oraz kwoty transakcji, być może, szczęśliwie, bez niefortunnych wypadków.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5