Ransomware - wszystko co trzeba wiedzieć
ofin.plOszustwaRansomware - wszystko co trzeba wiedzieć

Ransomware - wszystko co trzeba wiedzieć

Ransomware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, którego celem jest zainfekować nasz komputer lub telefon, zablokować dostęp do części danych, odebrać kontrolę nad całym systemem a finalnie wystosować żądanie okupu za odzyskanie dostępu do urządzenia i danych. Ransomware rozsyłany jest zwykle za pośrednictwem wiadomości email potocznie zwanych Spamem, które zaopatrzone sę w podejrzane pliki i dziwne linki, za pośrednictwem których wpuścimy Ransomware do naszego urządzenia. Aby zwiększyć swoje szanse na ochronę przed atakami typu Ransomware, przede wszystkim warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe i oczywiście ignorować wszystkie podejrzane wiadomości. Każda wiadomość w skrzynce odbiorczej od dziwnego nadawcy, zbierająca podejrzane linki, pliki, widżety, może być potencjalną próbą ataku. Jeśli padliśmy ofiarą ataku Ransomware, niezwłocznie złóżmy zawiadomienie na policji, gdzie należy również zanieść zainfekowane urządzenie. Banki również borykają się z nieustającymi próbami ataków Ransomware, przez co ciągle usprawniają i wzmacniają swoje zabezpieczenia.

Ransomware - co to takiego?

Ransomware to forma złośliwego oprogramowania, którego celem jest zajęcie naszego urządzenia - komputera, tabletu, telefonu - a dokładnie danych na tym urządzeniu, w celu wystosowania żądania okupu za odblokowanie dostępu do plików. Z czasem złodzieje mogą przejąć nawet całe urządzenie, a także szantażować upublicznieniem pewnych, wrażliwych danych. Aktualnie Ransomware uznawane jest za jedno z najczęściej wykorzystywanych i najgroźniejszych rodzajów złośliwego oprogramowania.

Jak działa Ransomware - techniki stosowane przez oszustów

Aby Ransomware miało możliwość działać, musi dostać się na nasz komputer. Aby tego dokonać, potrzebuje nieco naszej pomocy. Oszuści próbują różnych metod, aby zainfekować nasze urządzenia, a do najczęstszych należy po prostu mail spam, czyli masowo wysyłane wiadomości mailowe zawierające różne linki i załączniki. To właśnie te pliki i odnośniki pozwalają aby złośliwe oprogramowanie wślizgnęło się do naszego systemu i zaczęło swoją pracę.

Działanie Ransomware polega na przeglądaniu zasobów danych naszego urządzenia, bez względu na to czy będzie to komputer stacjonarny czy laptop, smartfon czy tablet. Ransomware przegląda dane zapisane w pamięci urządzenia, wysyła te informacje do swojego twórcy, a ten decyduje, do jakich plików Ransomware ma zablokować dostęp użytkownikowi. Przy pierwszej możliwej okazji, użytkownik otrzymuje informacje o tym, że dostęp do plików na jego urządzeniu został zablokowany. Złodziej informuje finalnie i konieczności uiszczenia okupu, aby odzyskać dostęp do plików. Grozi także upublicznieniem plików i danych, a także przestrzega przed zajęciem całego urządzenia i odebraniu użytkownikowi jakiejkolwiek kontroli.

Oczywiście dyskutujemy z oszustem, więc raczej nie należy wierzyć w jego dobrą wolę. Nie mamy żadnej gwarancji, że zapłacenie okupu faktycznie zwróci nam dostęp do naszych plików czy urządzenia. Nie mamy również żadnej pewności, że oszust nie skopiował danych i nie będzie ich upublicznieniem szantażował w przyszłości.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Ransomwareu?

Podstawowym zabezpieczeniem przed atakami Ransomware, jak i innego złośliwego oprogramowania, jest elementarna higiena cyfrowa, czyli podstawowy program antywirusowy, który powinniśmy posiada na każdym urządzeniu, które ma możliwość połączyć się z siecią. Jest to pierwszy i właściwie jedyny przeciwnik złośliwego oprogramowania, które tylko czeka na nasz błąd, by zainfekować nasz system. Antywirus nie jest skuteczny na wszystkie zagrożenia, ale dzisiejsze, nawet darmowe wersje programów antywirusowych potrafią rozpoznać i zablokować bardzo duży odsetek złośliwych programów i robaków różnego typu.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje nasza rozwaga. Jak wspomniane jest nieco wyżej, najczęściej Ransomware zostaje do nas przysłany w mailach, których znaczna część, jeśli nie większość, lądują w odpowiedniej przegródce w naszej skrzynce mailowej - Spam. Niestety nawet najmądrzejsze skrzynki mailowe nie są w stanie odsiać absolutnie całego spamu i jakieś wiadomości podejrzanego autorstwa mogą wylądować w odebranych.

Jak rozpoznać próbę Ransomwareu?

Wszystkie podejrzane wiadomości, które zawierają linki i załączniki dziwnej treści są potencjalną próbą przemycenia na nasze urządzenie. Sam atak może nastąpić dopiero po otwarciu zainfekowanego pliku lub szkodliwego linku. Wpierw oprogramowanie musi zamieszkać w naszym systemie i zweryfikować, jakie pliki są warte zakodowania. Mając antywirus i nie wchodząc na podejrzane witryny, nie klikając w dziwne linki i nie otwierając niepewnych załączników, raczej mało prawdopodobne, aby nasze urządzenie zaatakował Ransomware.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Ransomwareu?

Zainfekowane urządzenie z zablokowanymi plikami niezwłocznie należy dostarczyć na policję. Tam my jako ofiara zostaniemy poinstruowani co robić dalej, natomiast technicy policyjni w porozumieniu z odpowiednimi jednostkami zajmą się naszym urządzeniem. Samodzielnie niewiele możemy zrobić, ponieważ to tylko kwestia czasu, aby twórca złośliwego oprogramowania przejął kontrolę nad całym urządzeniem. Policja zabezpieczy sprzęt oraz będzie starać się przeciwdziałać dalszym szkodom, czy odwrócić nawet wyrządzone już spustoszenie. Oczywiście optymizm jest wskazany, ponieważ zwykle rokowania nie są pomyślne.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Ransomwarem

Rola instytucji finansowych w walce z atakami Ransomware na zwykłych użytkowników sieci, czy klientów banków nie jest aż tak istotna. Banki niestety same borykają się z licznymi próbami sforsowania ich zabezpieczeń i zainfekowania systemów. Nie oszukujmy się, wielu złodziei chciałoby dobrać się do ledwie niewielkiej ilości plików bankowych. Dane kont, kart kredytowych, dane klientów, w bazach banów istnieje cała masa plików, które wymagają należytej ochrony i odpowiednich zabezpieczeń. Banki więc mają masę pracy aby doskonalić własne systemy walki z Ransomware i innym szkodliwym oprogramowaniem.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Ransomwareu

Ransomware to szkodliwe oprogramowanie, którego celem jest zajęcie naszych danych a nawet całego systemu na urządzeniu, na które się dostało. Celem przejęcia jest wystosowanie żądania okupu za odblokowanie plików i systemu. Ransomware rozsyłany jest zwykle masowo w wiadomościach email zwanych potocznie Spamem, do których dołączone są dziwne pliki, czy podejrzane linki. Jeśli już padliśmy ofiarą ataku typu Ransomware, niezwłocznie udajmy się z zaatakowanym urządzeniem na policję. Ataki Ransomware uznawane są za jedne z najgorszych zagrożeń czających się w sieci.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Ransomware?
Oszuści nie mają konkretnego celu. Zamiarem jest zdobycie dostępu do urządzenia ofiary, zainfekowanie go i szantażowanie w celu uzyskania zamierzonych efektów, najczęściej okupu.
W jaki sposób oszuści stosujący Ransomware mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Oszuści zyskują dane ofiar w wyniku ataków. Spam rozsyłany jest na masową skalę, a Ci, którzy dali się zarazić Ransomware, stają się dla oszustów bardzo dobrze widoczni.
Kto jest najbardziej narażone na ataki Ransomwareowe?
Na ataki Ransomware narażeni są wszyscy użytkownicy internetu, a najbardziej osoby, które korzystają z niezabezpieczonych antywirusem urządzeń.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5